HAKKIMIZDA
Bu proje Avrupe Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Tarihçe

1926 yılında demiryolu ağımıza bağlanan Samsun’da 1954 yılında samsun limanı inşaatı başlamış. 2005 yılında Toros Limanı devreye girmiş, 2008 yılında Samsun Limanı özelleştirilmiş ve Yeşilyurt Limanı da hizmete başlamıştır. Samsun Anadolu’nun Karadeniz’e açılan kapısı olarak büyük bir lojistik potansiyele sahiptir.

İlk defa olarak 5/6 Mart 2009 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediyesi sosyal tesislerinde düzenlenen kongre ile Samsun’da Lojistik köy kurulması gündeme getirilmiştir. 27 Mayıs 2010 tarihinde düzenlenen 2 kongre ile Samsun Lojistik köyü projesi için bir çalışma grubunun devreye girmesi sağlanmıştır. Samsun Ticaret ve Sanayi odası, İl özel idare, Samsun Belediyesi, OKA Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının  iş birliği ile hazırlatılan Aralık 2010 ayında teslim edilen TR-83 Lojistik Master Planı doğrultusunda stratejik adımlar  belirlenmiştir. Karadeniz bölgesindeki ülkelerin lojistik merkezi olma yolunda, kuzey güney hattındaki demiryolu ve karayolu altyapıların tamamlanarak Samsun-Mersin hattıyla Karadeniz’i, Akdeniz’e, Ortadoğu’ya bağlayan stratejik bir merkez olma hedefi ile Master Plan hazırlanmıştır. 2011 yılı itibariyle il kurumlarınca başlatılan  “Samsun Lojistik Köy Projesi ” bu çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Master planın arkasından hazırlanan Mart 2012 tarihli Samsun İhtisas Lojistik Organize Sanayi Bölgesi Fizibilite çalışmasının uygun bulunması ile birlikte; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Program Otoritesi” olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’nda (BROP) sağlanan yeni bütçe imkânlarını etkili bir şekilde Samsun için kullanabilmek amacıyla başvuru hazırlanmıştır. 

Samsun Lojistik Köyü Projesi en yüksek bütçeli tek majör proje olarak müzakereye hak kazanmış olup 45.000.000 Avro bütçesi ile büyük bir başarı örneğidir.

Şubat 2016 tarihinde Lojistik köy inşaatına başlanmıştır. 2017 yılının 3. çeyreğinde tamamlanması hedeflenmektedir.
T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası
Organize Sanayi Bölgesi Samsun Müdürlüğü
Rekabetçi Sektörler Programı
T.C. Samsun Büyükşehir Belediyesi
Tekkeköy Belediyesi
T.C. Samsun Ticaret Borsası
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı