Neden SLC?

Neden SLC?

Samsun, “lojistik sektörünün” vazgeçilemez kalelerinden biridir. Bu sektör aynı zamanda hem kentin hem de bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasında önemli yer tutmaktadır. Bu şehir Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkas ülkelerinde yaşayan yaklaşık 600 milyon insan için de ithalat ve ihracat kapısı olma potansiyelini barındırmaktadır.

Stratejik Konum Samsun Lojistik Merkezi’nin hedefi de bölgede taşıma depolama ve dağıtım hizmetleri vermek isteyen firmalara lojistik altyapı imkanları sağlamaktır.
Samsun şehir merkezine yaklaşık 15 km mesafede Doğu yönünde, Tekkeköy ilçesi yakınında kurulmaktadır. Samsunport - Samsun limanına 20 km, Yeşilyurt ve Toros Limanlarına 2,5 km, Çarşamba Havaalanı’na ise 10 km uzaklıktadır. Samsun-Ordu karayolu, Samsun lojistik merkezinin 1.8 km yakınından geçmektedir. Samsun-Ordu karayolu Karadeniz kıyılarımızda Doğu-Batı yönünde kullanılan ana bağlantı yoludur, aynı zamanda Karadeniz’i Ankara’ya bağlayan demir yolu ve kara yolu Samsun Lojistik Merkezinin yanından geçmektedir.
Stratejik Konum
Modlar Arası Taşıma Şekilleri Lojistik Merkezi, konumu itibari ile de dört farklı taşıma modelini birleştiren bir konumdadır. Demiryolu, denizyolu, karayolu ve havayolu taşımalarını birleştirme yönüyle avantajlı bir bölgededir.
Deniz yolu ile gelecek olan konteynerlerin içindeki malzemeler depolarda birleştirilerek doğrudan depolara yanaşan vagonlarla uzak mesafelere yollanabilecektir. Aynı şekilde gemilerden indirilecek dökme yükler lojistik köyde yeniden paketlenip kara yolu ile yakın ve uzak mesafelere yollanabilecektir. Karadeniz’de oluşan tüm yükler Samsun Lojistik Merkezinde demiryolu ile Akdeniz’de İskenderun ve Mersin limanlarından açık denizlere gönderilecektir. Aynı yolla Akdeniz’de bulunan küresel yükler de kısa bir süre içinde ve daha düşük maliyetlerle Karadeniz’e taşınabilecektir.
Modlar Arası Taşıma Şekilleri
Uluslarası Standartlarda Lojistik
Samsun Lojistik Merkezi Projesi, üç farklı genişlikte modüler olarak farklı boylarda değerlenecek, ihtiyaca göre farklı büyüklükte A+ sınıfı depolardan, büyük ve kapsamlı bir sosyal tesisten, İdari binadan, büyük adette hazırlanan nakliye komisyoncularının ofislerinden , Forwarderlar için hazırlanan ofislerden, yangın mücadelesi için itfaiye  istasyonundan, araç tamir ve bakımı yapılabilecek servis istasyonlarından, akaryakıt istasyonundan, iki adet araç kantarından, yeterli güvenlik binalarından, TIR ve binek araçları için  otopark alanlarından ve demiryolu terminalinden oluşmaktadır. Toplam kullanılacak alanı 680.000 m2’dir.
Uluslarası Standartlarda Lojistik
Tek Noktandan Alışveriş “Tek Noktadan Alışveriş” sloganı ile doğru orantıda, Samsun Lojistik Merkezi üreticelere ve tüketici ürün tedarikçilere spesifik lojistik hizmetleri sunmaktadır.
Samsun lojistik merkezinde boş ve dolu konteyner depolaması, gümrük hizmetlerinin yerinde verilmesi, nakliye araçlarının parklarda hazır bulunması, inşa edilecek olan modern çağdaş, yüksek tavanlı depoların kullanma kolaylığı, büyük depolardan doğrudan demiryolu yükünün araçlara transferi önemli kolaylıklardır. Şehir içi yük dağıtımı için yüklerin birleştirilerek daha ekonomik dağıtımı, hızlandırılması da söz konusudur. İşletme şirketinin temin edeceği ekipmanlar da uygun koşullarda Samsun Lojistik Merkez’inde yer alan firmalarca da kullanılabilecektir.
Tek Noktandan Alışveriş